מידעונים

סיפורה של עיר נמל (ואולי סיפור מכס?)

מנין הגיע לאנטוורפן שמה?
29.03.15 / 15:54
סיפורה של עיר נמל (ואולי סיפור מכס?)
29.03.15
סיפורה של עיר נמל (ואולי סיפור מכס?)

נמל אנטוורפן הוא השני בגודלו באירופה, (אחרי נמל רוטרדם אשר נמצאת רק כמה עשרות קילומטרים צפונית מאנטוורפן). לפני 450 שנה, הייתה אנטוורפן עיר בינלאומית תוססת, הנמל הגדול שסביבו פרחה העיר סיפק ליוצרי המפות מידע, ותעשיית המפות והדפוס שלה הציבה אותה בלב הספנות העולמית.

 

יש מספר סברות לגבי מקור שם העיר. הסברה הראשונה גורסת כי המילה Antwerpen מקורה במילים ההולנדיות  Aan het werf  שפרושן "לאורך הרציף".

 

דעה אחרת טוענת כי מקור השם במילה הלטינית "אנטוורפיה" (Antverpia), שפירושה "לפני השפך". על פי סברה אחרת, בה אוחזים שנים רבות תושבי אנטוורפן, מקור השם הוא באגדה מיתולוגית על בראבו ואנטיגו:
בתקופה הרומית, נדרשו ספינות מסחר לשלם מס על מעבר סחורה ליד ערים לאורך הנהר.  כנהוג באותם ימים נגבה מס זה בעיקול  נהר סכלדה ליד העיר אנטוורפן. ענק מרושע בשם דרואון אנטיגון רצה נתח מן העוגה הכלכלית הזאת לעצמו. הוא הרג את המושל המקומי והכריז על עצמו מושל האזור. הוא השתלט על מעבר הספינות וגבה מכל ספינה לא פחות מ–50% מס על הסחורה שלה. אם סירב רב חובל לשלם, היה אנטיגון כורת את ידו ומשליכה לנהר. סיפורי הזוועה הגיעו לאוזניהם של כל יורדי הים וגם לאוזניו של הגיבור הרומאי סילביוס בראבו,  בראבו השתייך לשושלת מפוארת, היה אחיינו של יוליוס קיסר וצאצא של שושלת פריאמוס, מלכה האחרון של טרויה.

 

בראבו הזועם החליט לצאת להילחם באנטיגון. כשיצא בראבו לדרך ראה ברבור לבן מעופף מעליו. על פי עצת האורקל המקומית שיעצה לו: "לך בעקבות הברבור" התקדם מערבה לשם פנה הברבור. כשהתקרב לעיקול נהר סכלדה שמע צעקות רמות וראה סוף סוף את הענק האכזר בפעולה. בראבו לא חיכה רגע נוסף, עמד מול הענק וצעק "הסתלק מהארץ הזאת!". אנטיגון פרץ בצחוק רם: "אם חייך יקרים לך חזור למקום ממנו באת, ולא תשלם על כך ביוקר!".. בראבו לא היסס, שלף את חרבו, כרת את ידו של הענק והשליך אותה הרחק אל תוך הנהר.

 

כך נתנו תושביה של העיר את שמה כאשר כינו אותה "האנד-וורפן" hand-werpen, , ובהמשך שונה השם לאנטוורפן.

 

גם הברבור התאהב בעיר והחליט להישאר בה, ואת צאצאיו תוכלו למצוא היום בפארק העירוני. 

 

×